<مركز تحقیقات مخابرات جمعه ۱۶ اردیبهشت ۸۴

مركز تحقیقات مخابرات ایران پس از سال‏ها سعی و خطا و زیگزاگ رفتن به نظر می‏رسد دارد جایگاه واقعی خود را در نظام پژوهشی ICT كشور به دست می‏آورد. این مركز كه زمانی با نیت تولید محصولات مختلف كامپیوتری مخابراتی در داخل كشور به وجود آمده بود توانست به موفقیت‏هایی دست پیدا كند كه از آن جمله می‏توان تولید دو مدل كامپیوتر لاله و لادن در سال‏های انتهایی دهه‏ی شصت اشاره كرد. اما رقابت با محصولات خارجی و حجم سرمایه‏گذاری‏های خارجی در این زمینه‏ها آن قدر بالا بود كه در بسیاری از موارد محصولات تولید شده در مركز نتوانستند به تولید برسند. اما همین چند طرحی هم كه تا كنون به نتیجه رسیده است كه از آن جمله می‏توان به طراحی و ساخت سویچ‏های مخابراتی تلفن ثابت اشاره كرد باعث می‏شود كه نتوان مركز را به كلی نادیده گرفت.

مركز تحقیقات مخابرات ایران مهم‏تر از همه مركز پرورش پژوهشگر بوده است و بسیاری از متخصصین و پژوهشگران كشور روزگاری در این مركز مشغول به كار بوده‏اند و یا آن‏جا را از نزدیك می‏شناسند. شاید این بخشی از كار مركز باشد كه تا كنون بالاترین سود را نصیب كشور كرده باشد. نقشی كه تا كنون با اصرار بر ساخت ابزار و تجهیزات در داخل سیستم دولتی و كند مركز دیده نشده بود و یا بسیار كم‏رنگ بود.

به تازگی و با تدوین برنامه‏ی پنج ساله‏ی توسعه‏ی صنعت ICT كشور یك بودجه‏ی محدود اما قابل توجه در حد 45 میلیارد تومان برای پژوهش‏های بنیادی‏،كاربردی و توسعه‏ای اختصاص یافته است كه خوشبختانه مركز تحقیقات مخابرات تصمیم گرفته است آن را از طریق دانشگاه‏ها و شركت‏های خصوصی برای پژوهش هزینه كند. به این ترتیب مركز دارد به جایگاه واقعی خود كه راه‏بری كلان پروژه‏های صنعت ICT كشور است نزدیك می‏شود. البته درصد موفقیت چنین پروژه‏هایی عموما بالا نیست اما همان‏هایی كه موفق شوند و به تولید برسند ممكن است سود هنگفتی داشته باشند.

جزئیات این طرح و لیست پروژه‏های تعریف شده و نحوه‏ی تهیه‏ی پیش‎نهاد پروژه (پروپوزال) در سایت مركز موجود است. به امید آن كه مراكز پژوهشی دولتی از طریق ایجاد انكوباتورهای پژوهشی صنعتی بتوانند باعث رونق پژوهش در داخل كشور شوند.

مركز تحقیقات مخابرات

آرمین راد :: May 06, 2005 :: علمی

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/17

نظرات شما:

آرمین جان امید وارم که این دولت نامردان تمام امکانات خوب مخابراتی را در دست مرد میهنم قرار بدهند.

نوشته شده توسط : شهلا در روز ۱۷ اردیبهشت ۱۳۸۴، ۶:۴۱ بعدازظهر