<دنيا به كجا مي‏رود؟ سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۸۴

گزارشي به مناسبت روز جهاني مخابرات و موقعيت ايران در دنياي ICT

امروز روز جهاني مخابرات است. تحولات اين رشته آن قدر سريع است كه تصور آن براي قديمي‎ترها گاهي غيرممكن است. نتيجه‏ي اين تحول سريع تغيير محيط و نحوه‏ي زندگي و مفاهيم مختلف فرهنگي و اجتماعي است.

اگر دهه‏ي گذشته را دهه‏ي اينترنت بناميم‏، بدون شك دهه‏ي اول 2000 دهه‏ي موبيليتي و يا همان مخابرات سيار (موبايل) خواهد بود. همان طور كه در سال 1998 براي اولين بار مجموع ترافيك ديتا در دنيا از ترافيك صوت پيشي گرفت و اين نقطه‏ي عطفي در ارتباطات انسان‏ها با يك‏ديگر بود در دهه‏ي حاضر تعداد تلفن‏هاي همراه و نحوه‏ي استفاده از آن تغيير قابل ملاحظه خواهد داشت. اين تغيير همين الان هم شروع شده است. در سال 2002 براي اولين بار تعداد تلفن‏هاي همراه دنيا از تلفن ثابت بيش‏تر شد و در حال حاضر بيش از 1.200.000.000 تلفن همراه در دنيا وجود دارد در حالي كه اين آمار براي تلفن ثابت بيش از 1.100.000.000 است. اگر توجه كنيم كه در چين فقط حدود 300.000.000 تلفن همراه هست و يك بازار بالقوه‏ي 900.000.000 نفري در اين كشور براي فروش تلفن همراه وجود دارد كه آب از لب‏ولوچه‏ي شركت‏هاي ارائه‏كننده‏ي سرويس و گوشي تلفن همراه به راه انداخته است متوجه مي‏شويم كه اين روند سريع گسترش تلفن همراه به اين زودي‏ها كند نخواهد شد. از طرف ديگر هنوز نسل دوم تلفن همراه كه در ايران نيز استفاده مي‏شود در حال گسترش است كه نسل سه با قابليت‏هاي ارائه‏ي سرويس‏هاي پرسرعت ديتا در برخي نقاط جهان مثل ژاپن، آمريكا، امارات و چين نصب شده و گسترش يافته و از طرفي ايده‏ي نسل چهار موبايل كه كاربرد اصلي‏اش ارتباطات ديتاست و بدين منظور طراحي شده است مطرح است.

ژول‏ورن‏هاي ICT اما به اين‏ها هم راضي نيستند و اين روزها سخن از شبكه‏هاي همه‏جايي/هميشگي (Ubiquitous) است. شبكه‏هايي كه در آن هر كسي در هر لحظه‏اي هر جايي باشد هر كاري بخواهد بتواند انجام دهد. اين خيلي وسيع‏تر از بحث e-everything است كه اين روزها مطرح مي‎شود و شامل يك سري بحث‎هاي حقوقي، فرهنگي و شبكه‏ي عظيمي از حسگرها و كنترل‏كننده‏ها مي‏شود. در ژاپن قصد دارند تا سال 2010 يك شبكه‏ي اوليه از اين نوع را برپا كنند. از آن طرف پروژه‏اي براي ارسال 288 ماهواره به فضا با نام پروژه‏ي Teledesic با حمايت چندين سرمايه‏دار بزرگ از جمله Bill Gates و شركت موتورولا و يك شاهزاده‏ي اماراتي تعريف شده تا تمام نقاط دنيا را تحت پوشش ارتباطات سيار و پرسرعت قرار دهند. اين بحث‎ها برخي مواقع آن قدر عجيب‏اند كه حتي كساني كه در قلب بزرگ‏ترين شركت‏هاي ICT آمريكا كار مي‏كنند آن‏ها را علمي تخيلي مي‎دانند.

به هر حال در اين دنياي ارتباطات پرسرعت، ايران نيز اين تغييرات را دريافته و علي‏رغم سيستم پراشكال وزارت ICT و تنگ‏نظري‎ها و باندبازي‎ها و تحريم اقتصادي كه فشارهاي زيادي را بر سيستم وارد مي‏كند رشدي را آغاز كرده است. هر چند كه اين مساله اصلا به اين معني نيست كه اكنون در موقعيت خوبي هستيم. هم‏اكنون ضريب نفوذ تلفن همراه در ايران كم‏تر از 8 درصد است، ضريب نفوذ كاربران ديتا حدود 7 درصد است، ضريب نفوذ رايانه‏ي شخصي حدود 3 درصد است و 13 درصد خانه‏هاي شهري و صفر درصد خانه‏هاي روستايي به اينترنت متصل‏اند. ظرفيت كل اينترنت كشور حدود 800 مگابيت بر ثانيه است (بحرين 5 سال پيش 40 مگابيت بر ثانيه ظرفيت داشت)‏، ارتباط فيبر نوري به backbone اينترنت دنيا برقرار شده و چند ده هزار كيلومتر فيبر نوري در كشور كشيده شده است. اما محتواي صفحات اينترنت فارسي نسبت به كل صفحات خيلي كم‏تر از 1 درصد است و فقط 20 درصد دانشگاه‏هاي ايران وب‏سايت دارند. به ازاي هر 100 ايراني فقط 6 كارت الكترونيكي وجود دارد و اين در حالي است كه در آمريكا به ازاي هر 100 نفر بيش از 120 كارت الكترونيكي و اعتباري وجود دارد. در هر صورت اين آمار حكايت از راه درازي دارد كه در پيش داريم.

هر چند كه اين متن براي صحبت در مورد راه‏هاي افزايش سرعت پيش‏رفت جاي مناسبي نيست اما به صورت كلي مي‏شود مطرح كرد كه براي كم كردن اين فاصله بايد در جهت ثبات سياسي و اقتصادي در كشور، افزايش مشاركت مردم در امور، گسترش سيستم‏هاي بهينه‏سازي پيوسته كه اجازه‏ي نقد پيوسته‏ي تمام اركان نظام به عنوان خدمتگزار مردم و نه يك موجود مقدس را فراهم كند، برنامه‏ريزي دراز مدت و كاهش تنش با دنيا كوشيد.

روز جهاني مخابرات را به تمامي متخصصاني كه با وجود تمام سختي‏ها در ايران مانده‎اند و به خدمت به مردم اين سرزمين مشغول‎اند تبريك مي‏گويم.

آرمین راد :: May 17, 2005 :: علمی

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/29

نظرات شما:

ba salam
be site khabari- farhangi- siasi zanan sari bezanid.
site dokhtarak roozaneh arayesh mishavad.
www.mano-paltalk.com/zanan/index.htm
merci & bye
Zanborak

نوشته شده توسط : zanborak در روز ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۴، ۴:۲۵ بعدازظهر

سايت üديد مبارö

نوشته شده توسط : توتيا در روز ۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۴، ۸:۳۲ بعدازظهر