<يک نکته‌ى امنيتى! یکشنبه ۲۲ خرداد ۸۴

ديروز تو شعبه‌ى يکى از بانک‌هاى خصوصى کار داشتم که يک ساعتى معطل شدم. من که از هر فرصتى براى مطالعه استفاده مى‌کنم داشتم يکى از نشريات داخلى آن بانک را ورق مى‌زدم که چشمم به مطلب زير افتاد. شايد براى هم‌وطنان داخل کشور مفيد باشد:

«بانک‌ها سيستم آن‌لاين براى مسدود کردن چک پول‌ها ندارند. جالب اين‌که همه چک‌هاى مسافرتى از طريق سيستم کامپيوترى ثبت و صادر مى‌شوند و شماره ثبت و سريال چک‌ها در سيستم شعبه صادر کننده وجود دارد ولى چرا بانک‌ها، خدمات آن‌لاين به مال‌باختگان چک مسافرتى نمى‌دهند؟ هزينه چک مسافرتى مفقوده بر عهده‌ى خود مشترى است. مجلس نيز در اين ميان طى مصوبه‌اى مسؤوليت گم شدن و رسيدگى به چک‌هاى مسافرتى مفقوده را از بانک‌ها سلب کرده است.
يکى ديگر از مشکلات چک پول‌ها خصوصن مبلغ‌هاى بالا اين است که شعبه بعضى بانک‌ها حاضر به نقد کردن آن‌ها نيستند. پس چک مسافرتى که قرار بود امنيت را براى مشتريان به ارمغان بياورد به چه درد مى‌خورد و با پول چه فرقى دارد؟
يکى از راه‌هاى پيش‌گيرى از‌اين مشکل‌ها در حد امکان استفاده از چک‌هاى رمزدار مى‌باشد. صاحب اين چک‌ها بانک‌ها هستند نه شخص حقيقى، بنابر‌ اين نقد شدن آن‌ها رد‌خور ندارد و حجم آن‌ها هم بسيار کم‌تر از چک‌هاى مسافرتى است.»

پانويس: واضح است که مطلب فوق را نقل به مضمون کردم و از آن مهم‌تر اين‌که اصلن هم سياسى نبود.

نيما قديمى :: June 12, 2005 :: عمومی

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/60

نظرات شما:

ممنون نيما جان.
در ادامه اين كه حتي قوه ي قضاييه در حالت عادي براي چك هاي دزديده شده قرار منع پرداخت صادر نمي كند و فقط دستور به تعيين هويت دقيق شخص نقد كننده مي دهد. اين دستور هم در عمده ي موارد پس از حدود 15 روز به تمام شعب مي رسد و تازه در همين مورد هم معمولا كار خاصي اضافه بر حالت عادي انجام نمي شود و چك نقد مي شود. در هر صورت اگر چك پولتان را دزديدند تقريبا برگشت ان غير ممكن است.

نوشته شده توسط : رحيم مخكوك در روز ۲۳ خرداد ۱۳۸۴، ۶:۵۲ صبح

رحيم جان ممنون از اطلاعات و اظهار لطفتان

نوشته شده توسط : نيما قديمى در روز ۲۳ خرداد ۱۳۸۴، ۸:۴۴ صبح