<پراکنده‌گويى در مورد انتخابات چهارشنبه ۱ تیر ۸۴

بشکه‌هاى نفت رايگان اول انقلاب را فراموش کرده‌ايد؟
همان‌هايى که مدرسه بختيارى‌ها را به آتش کشيد؟
قيمت هر بشکه نفت بالاى ۵۰ دلار است؛ يعنى به آن مردم فقير ماهى يک بشکه نمى‌رسد، بدون اين‌که نگران کباب شدن بچه‌هاشان باشند؟

کو تا اينترنت در فضاى سياسى ايران جا باز کند. بگذاريد دو رسانه‌ى مؤثرتر را مقايسه کنيم: اس‌ام‌اس و منبر!
باورتان شد که هنوز منبر رسانه‌اى رساتر است. کارى که آقايان کردند اين بود که در مساجد و به نماز گزارها گفتند به احمدى نژاد رأى دهند. من و شما هم تا ساعت ۲ نصفه شب نشستيم و به هر شماره که دم دستمان رسيد اس‌ام‌اس زديم که به معين رأى بدهيد. ببينيد برد اس‌ام‌اس چه‌قدر کم‌تر از منبر است.
البته يک رسانه‌ى ديگر بود که مى‌توانست کمى و فقط کمى مؤثر باشد. آن هم ماه‌واره که در پارادايم سياسى ما معادل است با سلطنت‌طلبى و نبايد انتظار داشت مردمى که در اين مملکت زجر کشيده‌اند، شهيد داده‌اند و به‌هر حال خاطره‌ى خوبى از گذشته ندارند، به دعوت تحريم ما که متأسفانه با دعوت آن‌ها يکى شده جواب مثبت بدهند.
من آدم دگمى نيستم. هم مى‌دانستم معين رأى نمى‌آورد و هم به اين نتيجه رسيدم که تحريم با شکست مواجه مى‌شود، که شد. اما هنوز هم سر حرف‌هاى قبلى‌ام هستم. اتفاقى نيفتاده. فکر نکنيد اگر معين مى‌آمد اوضاع به‌تر مى‌شد. خدا را شکر کنيد که يک دوران پر‌تنش را که ممکن بود در پيش داشته‌باشيم، ديگر نداريم. تازه بد نيست حکومت دست اين حزب الله‌ى‌ها هم بيفتد، تا در عمل با واقعيات کنار بيايند. خيلى هم ترسناک نيستند، دست کم از طالبان خوش‌تيپ‌تر هستند (ناسلامتى خودم بسيجى‌ام!) براى ما هم بد نمى‌شود، احتمالن در‌هاى مملکت را مى‌بندند، يه چيزى هم گير صنعت‌گران داخلى مى‌آيد. يکى دو دوره که مملکلت درجا زد دوباره به اين صرافت مى‌افتند که درها را باز کنند.
نمى‌توانم بگويم در دور دوم شرکت کنيم يا نکنيم. شرکت نکردن در دور دوم هيچ پيامى ندارد. با رأيى که احمدى‌نژاد دارد هاشمى اگر هم رأى بياورد، در برابر مجلس و رهبرى قدرت مانورى ندارد. شايد از ديد عده‌اى اين مهم باشد که طيف احمدى نژاد اگر‌هم دست به هر کارى بزند از سر عقيده است - ولو عقيده‌ى عصر حجرى- ولى هاشمى جاه‌طلب است و به فکر حفظ منافع خود. من اما از ديد اقتصادى به اين فکر مى‌کنم که طيف احمدى‌نژاد با سعى و خطا به حيف و ميل منابع و فرصت‌سوزى بپردازند و طيف رفسنجانى به دزدى و رانت‌خوارى ادامه دهند. من دومى را ترجيح مى‌دهم.
باز‌هم تأکيد مى‌کنم، تحريم شکست خورد -مثل معين- و در دور دوم هم هيچ پيامى نخواهد داشت. برخلاف آقاى قوچانى هم نمى‌گويم به هر قيمتى به رفسنجانى رأى بدهيد. کمى تأمل کنيد. هاشمى با رأى بيست ميليونى کمى خطرناک نيست؟ خاتمى روشن‌فکر زير بار اين نرفت که دوم خرداد «نه» بود، هاشمى آيا به‌روى خود خواهد آورد که مردم از ترس احمدى‌نژاد به او رأى دادند؟
از طرفى زياد هم نبايد خوش‌بين بود، از همين حالا خودتان را براى شوک بعدى آماده کنيد. در هر صورت احمدى‌نژاد شهردارى را تحويل مى‌دهد؛ اما به يک کارگزار يا آبادگرى ديگر؟ کرباسچى که معتقد است اين‌دو فرقى ندارند. اما اين دو شهردار عمل‌گرا پدر‌خوانده‌هايى دارند: هاشمى و جنتى.
مصاف واقعى بين اين دو است، بين دو قرائت متفاوت از دين. هاشمى اگر چه چپ نبود - و من هم ميانه‌اى با چپ ندارم- ولى با چپ‌هاى اسلامى يک وجه اشتراک داشت، او مثل منتظرى و طاهرى از پيروان مشرب فکرى خمينى بود، بر خلاف جنتى و مصباح و مرحوم آذرى قمى که از آبشخور مرحوم حلبى مى‌نوشيدند.
قرينه‌ى جالبى است: منتظرى در واپسين ماه‌هاى حيات خمينى عزل و منزوى شد. پس از فوت خمينى موسوى اردبيلى و ديگر خط امامى‌ها حذف شدند. طاهرى به قهر رفت، عبدالله نورى به زندان رفت، کروبى هم امروز به قهر مى‌رود، رفسنجانى هم شايد اين جمعه حذف شود. از طرفى آذرى مخالف ولايت فقيه به ناگاه پس از فوت امام طرف‌دار ولايت آن‌هم از نوع مطلقه‌اش شد. ولايت مطلقه اى که تدبير امام براى دور زدن دايناسوريسم شوراى نگهبان بود!
طرز تفکر حوزه به سرکردگى مصباح و جنتى تا به امروز چنين اشرافى به تمامى قواى حکومتى نداشته و مهم‌تر اين‌که تا کنون سکان قوه‌ى مجريه را لمس نکرده است. رفسنجانى که ببازد تنها بازمانده نسل خمينى، خامنه‌اى خواهد بود که مدت‌هاست خودش را به جنتى و شاهرودى فروخته است.
در پايان اما اجازه دهيد به دو رقيب فعلى بپردازيم:
احمدى‌نژاد در زمان جنگ تير خلاص‌زن بوده ولى فراموش نکنيم يک سرباز بوده در حالى که رفسنجانى فرمانده‌ى آن جنگ با تمام قربانيانش بوده است. اگر احمدى‌نژاد به دست داشتن در قتل دکتر سامى متهم است، هاشمى در پرونده‌ى ميکونوس محکوم شده است. از طرفى چطور است که احمدى‌‌نژاد مى‌تواند رفسنجانى را نقد کند، در حالى که گنجى به اتهام نقد او در زندان به‌سر مى‌برد؟!

نيما قديمى :: June 22, 2005 :: سیاست

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/77

نظرات شما:

با آمدن هاشمي نخواهد رسيد به تو اگر كه تا به حال قدرت مدار و سرمايه مدار نباشي.

نوشته شده توسط : روح اله رياضي در روز ۱ تیر ۱۳۸۴، ۶:۳۴ بعدازظهر

فکر مي کنيد اگر هاشمي بيايد احمدي نژاد، قاليباف، لاريجاني، رضايي از اين مملکت مي روند؟!

اگر قبول داريد که در انتخابات تقلب کرده اند! پس چرا فرياد بر نمي آوريد و بي شرمانه ما را دوباره دعوت به شرکت در انتصابات تقلبي و راي به فرمانده تقلب مي کنيد؟

آهاي مشارکتي هاي ترسو و بزدل، آهاي مجاهدين نان به نرخ روز خور، آهاي کارگزاران فرصت طلب

ما را از که و از چه مي ترسانيد؟ از آمدن احمدي نژاد؟ از فاشيسم؟ از نظاميان؟ از مافياي نظامي؟

راه حلتان چيست؟ راي به هاشمي؟ راي به فرمانده فاشيسم؟ راي به آقازاده ها؟ راي به رانت خواري؟ راي به مافياي ثروت و چپاول؟

نمي دانم خود احمقيد يا ما را احمق مي پنداريد؟ آيا پست و مقام دنيا اين قدر برايتان لذت بخش است که با بي شرمي تمام و در عصر ارتباطات و اطلاعات سريع رنگ عوض مي کنيد و حرف هاي ديروزتان يادتان رفته؟ مگر تا ديروز هاشمي منفور نبود؟ مگر او شيخ الشيوخ باندبازان نبود؟ مگر تا ديروز ردپايش در پرونده ميکونوس نبود؟ مگر تا ديروز عاليحناب سرخ پوش نبود؟ مگر سعيد امامي نوکر گوش به فرمان او نبود؟

مگر علي فلاحيان وزير اطلاعات او نبود؟ مگر ردپايش در قتل هاي زنجيره اي مشاهده نمي شد؟

مگر تا ديروز مافياي ثروت و چپاولش ما را از او بيزار نکرده بود؟ مگر تا ديروز همين احمدي نژاد نيروي برون مرزي وزارت اطلاعاتش و استاندارش نبود؟ مگر او نبود که در جواب سوالي گفت: روي سحابي زياد شده بود! دادم رويش را کم کردند ؟ مگر فقر و فساد و تبعيض و شکاف طبقاتي جهنمي محصول سياست هاي اقتصادي او نبود؟ مگر تا ديروز او همه کاره نظام نبود؟

پس چه شده که ناگهان در عرض يک روز او يگانه منجي ايران زمين شده؟ و با فاشيسم مبارزه خواهد کرد؟ کسي که خود فرمانده و يا جزو فرماندهان قتل هاي زنجيره اي بوده.

آيا واقعا شما اين قدر درک و شعور سياسي نداريد که داريد گول رفسنجاني، آري رفسنجاني يعني همه کاره نظام را مي خوريد؟ آيا واقعا دستان کثبف او را نمي بينيد که چگونه مهره ها را بر صفحه شطرنج جابجا مي کند تا خود را حداقل با 16 ميليون راي ( مجموع آراي خودش و سه کانديداي اصلاحات) در برابر حداکثر 11 ميليون راي (مجموع آراي احمدي نژاد و ساير اصولگراها) رييس جمهور ايران کند. که متاسفانه با اين روندي که در جامعه مي بينم راي بالاي 22 ميليونيش را هم بعيد نمي دانم.

آيا قبول داريد که هاشمي و خامنه اي ما را در برابر افعي و مار قرار داده اند؟ آيا خامنه اي نگفت که هر کس که راي بياورد راي به نظام، راي به انقلاب، راي به قانون اساسي و راي به حکومت 26 ساله ماست؟ فکر مي کنيد اگر هاشمي بيايد احمدي نژاد، قاليباف، لاريجاني، رضايي از اين مملکت مي روند؟

نه، احمدي نژاد همان شهردار تهران است! تازه اگر خاتمي او را به کابينه راه نداد، هاشمي او را وارد کابينه مي کند.

قاليباف دوباره از فرماندهان ارشد سپاه يا نيروي انتظامي است! لاريجاني دوباره وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي! رضايي همان دبير مجمع بيکاران نظام؟

پس ما را از چه مي ترسانيد؟ از نظاميان؟ اين ها که شما ما را از آن ها مي ترسانيد همه از مديران نظام رفسنجاني اند؟

اگر قبول داريد که سپاه و بسيج در انتخابات تقلب کرده اند و راي جابجا کرده اند و هر بسيجي 10 بار راي داده! پس چرا فرياد بر نمي آوريد؟ پس چرا ما را دوباره دعوت به شرکت در انتصابات تقلبي مي کنيد؟ و بي شرمانه تر اين که ما را دعوت به فرمانده تقلب مي کنيد؟ پس چرا مثل کروبي از همه مناصب و پست ها استعفا نمي دهيد و توهين کنندگان به ملت را تنها نمي گذاريد؟

اما شما اي هموطنان، اي آزادي خواهان، اي کساني که به ايران آباد، آزاد، مستقل و سرافراز و ايراني بودن فکر مي کنيد و افتخار مي کنيد، جواب من را بدهبد.

آيا به هاشمي راي دهيم؟ آيا هميشه بايد از بين بد و بدتر بد را انتخاب کنيم؟ آيا راه سومي نيست؟ آيا مي توان با شرکت نکردن حداقل وارد اين بازي کثيف نشد؟ آيا مي توان براي يک بار هم که شده خودمان تصميم بگيريم؟ نه اينکه خامنه اي و رفسنجاني ما را آزاد!! بگذارند تا بين هاشمي (مار) و احمدي نژاد (افعي) يکي را برگزينيم؟

آيا مي توانيم يکصدا فرياد برآوريم "نه هاشمي ، نه افعي ، آزادي ، آزادي "

کامبيز ک
تهران - 30 خرداد 84


----------------------------------

ياران،

ايرانيان،

ساده دلان،

دقيق به مسائل نگاه کنيد…

آنچه در سايت بازتاب آمده و اينهم در همين 24 ساعت گذشته نه نوشته جديد بلکه مطلبی است که در سال 1376 يعدی (8 هشت) سال پيش يعنی پيش از رئيس جمهوری خاتمی و بعد از خاتمه رياست رسما جانی نوشته و يا گفته شده و

اگرامروز آنرا چاپ کرده اند برای گمراه کردن مردم است تصور نکنيد اين را رهبر می گويد و باز در تله بيافتيد و به رسما جانی رای بدهيد.

اصلا رای ندهيد. در صندوق رای هيچ نياندازيد حتی نام امام زمان (آن يکی می گفت من اسم امام زمان را می اندازم به اينها رای نمیدهم) آخر تا کی حماقت…

نوشته شده توسط : Ali در روز ۲ تیر ۱۳۸۴، ۹:۵۴ صبح