<همه ما لایق "فردا" هستیم! جمعه ۳ تیر ۸۴

یک نفر تعریف میکرد پس از انتخابات دور اول در یکی از خوابگاه‌های دانشجوئی عده‌ای از دانشجویان برای شوخی کاغذی به دیوار نصب کردند که بر روی آن نوشته شده بود: " خلایق هر چه لایق ...ستاد انتخاباتی شیخ مهدی ".

خوب که فکر می‌کنم می‌بینم این جمله چقدر مناسب حال و روز ماست. واقعا همینطور است و همه ما لیاقت روزی چون فردا را داریم. قبل از انتخابات با خودم می‌گفتم بالاتر از سیاهی که رنگی نیست نهایتا میان هاشمی و معین هاشمی انتخاب می‌شود اما امروز می‌بینم بالاتر از سیاهی رنگ‌های سیاه‌تری وجود دارد. چه ننگی بالاتر از اینکه هاشمی با رأی طرفداران معین انتخاب شود ؟! حالا می‌فهمم که چقدر خوش خیال بودم و چقدر خوش خیال بودیم، فکر می‌کردیم با رأی عده معدود وبلاگ‌نویسان، فرهنگیان و دانشگاهیان (آنهم نه همه‌شان) می‌توانیم معین را بر صندلی ریاست جمهوری بنشانیم. چه ساده از شناخت عقاید انسان‌های اطرافمان گذشتیم و مغرورانه به فکر پیروزی بودیم. " آرمین راد " با شجاعت و صراحتا گفت: "ما شکست خوردیم" و حرف‌هایش منطقی بود کاش همه شکست را می‌پذیرفتیم تا شاید راه برای پیروزی‌های بعدی باز شود البته میدانم سخن عده‌ای از جمله خود دکتر معین که معتقدند رأی سازی شد و حقشان را پایمال کردند خیلی هم دور ازواقعیت نیست اما این افراد مطمئن باشند که اگر معین بیست میلیون یا حتی پانزده میلیون رأی می‌آورد آنوقت دیگر هیچ فریبی کارساز نبود، این عادت ما ایرانی‌هاست که مثلا فلان کشتی‌گیرمان در مسابقه ای با یک امتیاز اختلاف ببازد و بعد پشت سر هم در مصاحبه‌هایش بگوید که این امتیاز را به ناحق از من گرفتند، کسی نیست از این کشتی‌گیر بپرسد که اگر پنج امتیاز از حریف جلو بودی باز هم می‌توانستند حق تو را پایمال کنند؟ چرا نمی‌خواهیم باور کنیم عده‌ای از مردم که در میان ما زندگی می‌کنند بر این اعتقادند که فردی مانند احمدی نژاد بهترین انتخاب است و مطمئن باشید عده این افراد خیلی کم نیست.
دوستان واقعیت از رأی‌سازی و این حرف‌ها تلخ‌تر است.حتی اگر معین یکی دو میلیون بیش از این رأی می‌آورد باز هم تلخ بود. از نظر مردم اصلاحات شکست خورده‌است، واقعیت تلخ همین است‌. باید این واقعیت را پذیرفت که مردم دیگر رئیس جمهور اصلاح طلب نمی‌خواهند حتی اگر به کروبی رأی می‌دهند نه به خاطر اصلاح طلب بودنش بلکه بدلیل وعده پنجاه هزار تومانش رأی می‌دهند. ( البته هر چند از نظر من اصلاح طلبی چون کروبی را نمیشود اصلاح طلب نامید )
به هر حال اصلاحات فرصتی هر چند کوچک برای ما بود که با اشتباه همه ما (در درجه اول آقای خاتمی و در درجات بعد روشنفکران و مردم) شکست خورد. به یاد روزی افتادم که در جمع دانشجویان از کروبی پرسیدم "به نظر شما اصلاحات شکست خورده؟" وقتی صدای تشویق و سوت دانشجویان را شنیدم فهمیدم که جواب سؤالم متأسفانه مثبت است هرچند که جواب کروبی منفی بود. نمی‌دانم شاید روزی مردم دوباره به اصلاحات پناه ببرند، ولی تا آن روز همه ما چه آنها که به هاشمی و احمدی نژاد رأی دادند، چه آنها که انتخابات را تحریم کردند و چه کسانی که به هر نحوی خواسته یا ناخواسته به شکست اصلاحات کمک کردند، همه و همه لایق روزی چون فردا هستیم.

سحر حکمت :: June 24, 2005 :: سیاست

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/80

نظرات شما:

بله سحر عزیز... "همه" ما لایق فردا هستیم؛ خوش آمدید به جمع فانوسیان... پاینده باشید؛ منتظر مطالب خوبتان خواهیم بود

نوشته شده توسط : آليوس ماكسيموس در روز ۳ تیر ۱۳۸۴، ۰:۱۷ صبح

آليوس جان ممنون از خوش آمد گوييت ولي من قبلا با نام سحر مطلب ميفرستادم

نوشته شده توسط : sahar hekmat در روز ۳ تیر ۱۳۸۴، ۳:۰۴ بعدازظهر

سحر جون
خوش آمدی:) خیلی هم صمیمی و رک حرفت را زدی!

نوشته شده توسط : Asemoon در روز ۳ تیر ۱۳۸۴، ۴:۲۶ بعدازظهر