<درس‌هايى از انتخابات یکشنبه ۵ تیر ۸۴

مهم نيست که بارها نوشتم آزادى براى شکم گرسنه نون و آب نمى‌شود. مهم نيست که از ماه‌ها قبل نوشتم چرا بودجه‌ى شهردارى صرف تبليغات انتخابات مى‌شود.مهم نيست که نوشتم معين رأى نمى‌آورد. مهم نيست که نوشتم دموکراسى رأى اکثريت نيست، چرا که پيش مى‌آيد اکثريت به فاشيسم رأى دهند. نازى‌ها هم با تکيه بر فقر مردم و با رأى اکثريت به حکومت رسيدند؛ مهم اين است که ما به مبارزه دموکراتيک خود ادامه دهيم.

مهم نيست که اصلاح طلبان (ره) به جاى درس گرفتن از انتخابات شوراها - و دست برداشتن از تفرقه - عدم موفقيت خود را به عدم مشارکت مردم نسبت دادند. مهم نيست که در آن انتخابات، آبادگران فقط با ده درصد آرا پيروز شدند. مهم اين است که اصلاح طلبان بازى‌هاى سياسى را ياد بگيرند و در اوج قدرت با هاشمى در نيفتند تا در دقيقه‌ى نود دست به دامنش شوند. مهم نيست که در مجلس ششم رياست را به کروبى دادند؛ مهم اين است که ياد بگيرند، براى ماندن در قدرت بايد از نامزدى او حمايت مى‌کردند که مثل احمدى‌نژاد شعارهاى پوپوليستى مى‌داد.
مهم نيست که در انتخابات مرحله‌ى اول تقلب شد. تقلبى که البته سرنوشت اصلاح طلبان را عوض نکرد. مهم نيست که کروبى بايد به مرحله‌ى دوم راه ميافت و مهم نيست که از او و هوادارانش نمى‌شد انتظار داشت دست به انقلاب مخملين بزنند. مهم اينست که سرمان را که مثل کبک زير برف اينترنت فروبرده‌ايم، در آوريم و واقعيت‌هاى جامعه‌مان را از نزديک و در کوچه و بازار و داخل تاکسى ببينيم.

مهم نيست که هاشمى رأى نياورد؛ مهم اين است که شجاعت به خرج داد و خود را در معرض رأى مردم قرار داد. حتا اگر شرکت او در اين انتخابات يک بازى از پيش طراحى شده براى جلب مشارکت مردم بود، ازآن‌جا که رأى نياوردنش بسيار محتمل بود؛ فداکارى او بود در راه انقلابش. از طرفى هاشمى در يک بازه‌ى زمانى هرچند کوتاه نمايندگى اصلاح طلبان را به عهده داشت و اين گونه او در اين نمايش پيروز بود.

مهم نيست که هشت سال اصلاح طلبى و شانزده سال توسعه اقتصادى به پايان رسيد. مهم اين است که بعد از بيست و شش سال، عقب افتاده‌ترين لايه‌هاى فکرى حوزه به رياست دولت رسيده‌اند تا اقتصاد اسلامى را پياده کنند!!
مهم نيست که ما اصلاح طلب‌ها و طرفداران تحريم هر دو در انتخابات شکست خورديم، مهم اين است که از گذشته درس بگيريم …

نيما قديمى :: June 26, 2005 :: سیاست

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/85

نظرات شما:

در دنیایی که از پی خواهد آمد ، ما تمامی لرزش های احساساتمان و نیز همه ی جنبش های قلبمان را می بینیم و احساس می کنیم . آنگاه معنای الوهیت ِ درونمان را می فهمیم . همان الوهیتی که حقیرش می پنداریم ، زیرا در چنبره ی یاس اسیریم . = جبران خلیل جبران

نوشته شده توسط : ويروس در روز ۶ تیر ۱۳۸۴، ۰:۳۹ صبح

بهتر نيست از واژه مشق يا ورز بجاي كلمه مبارزه استفاده كنيم؟

نوشته شده توسط : بينش معاصر در روز ۶ تیر ۱۳۸۴، ۱:۱۵ صبح

حالا كه وقتي فراه آمده بايد بهتر از گذشته فكر كرد ودرس آموخت. فكر مي كنم اكثر كساني كه با ديدي باز در اين انتخابات درگير مسائل بودند خيلي نكاتي را اموختند كه بايد در سالياني دراز ياد مي گرفتند.

نوشته شده توسط : ایران امروز در روز ۶ تیر ۱۳۸۴، ۱۱:۴۷ صبح

با سلام
حزب نازییسم برآرای مردم آلمان برروی کار آمد وهنوز مورد اعتماد مردم وطن پرست آلمان با گذشت چند نسل می باشد.
البته در تاریخ آمده است که مردم آلمان از این حزب به گرمی استقبال کردند چون هنوز حالکم مطلق نبود وبعدع=ها وارد عرصه قدرت شد
به هرحال مطالب شما جالب بود سری به خبرگزاری خودتان بزنید

نوشته شده توسط : خبرگزاری وبلاگ نویسان در روز ۶ تیر ۱۳۸۴، ۳:۳۳ بعدازظهر

اميدواستقامت ووحدت راه موفقيت ماست

نوشته شده توسط : داود در روز ۶ تیر ۱۳۸۴، ۶:۰۵ بعدازظهر