<برگی از تاریخ شنبه ۱ مرداد ۸۴

روز بیست و دوم جولای سال 1987 میلادی، طی یک چرخش دراماتیک، میخائیل گورباچف آمادگی شورا در رابطه با منع بی قید و شرط سلاح‌های هسته‌ای متعارف را اعلام کرد. این تصمیم در واقع راه را برای عقد قرارداد آی-ان-اف (Intermediate-Range Nuclear Forces (INF) Treaty) با ایالات متحده باز کرد.

از ابتدای به قدرت رسیدن گورباچف در سال 1985، او تمایل خود را برای برقراری ارتباطی دوستانه به امریکا نشان داد و در عین حال رئیس جمهور وقت امریکا، رونالد ریگان، با دیدگاهی به شدت ضد کمونیستی از ابتدا به حسن نیت و صمیمت گورباچف مشکوک بود.
بعد از دیدار نوامبر 1985، ریگان متوجه وجود ارض مشترک و پتانسیل برای به توافق رسیدن با اتحاد جماهیر شوروی شد. در صحبت‌های آتی، هر دو رهبر بروی منع سلاح‌های هسته‌ای متعارف تمرکز کردند اما وقتی گورباچف از امریکا درخواست کرد که آن‌ها نیز از برنامه توسعه دفاع استراتژیک (جنگ ستارگان) دست بکشند، صحبت‌ها با بن‌بست مواجه شد تا اینکه در جولای 1987، گورباچف عقد قرارداد را بصورت جهانی، بی قید و شرط پذیرفت.
تغییر عقیده گورباچف دلایل مختلفی داشت. کشور او از لحاظ اقتصادی به شدت تحت فشار بود و او به جد قصد داشت بودجه نظامی شوروی را کاهش بدهد. در مرحله دوم، جنبش‌های ضد سلاح‌های هسته‌ای در اروپا در توانایی او برای برقراری ارتباط دیپلماتیک با فرانسه، انگلستان، و سایر کشورهای اروپای غربی اختلال ایجاد کرده بود. اما در آخر، گورباچف نشان داد که حس صمیمت و اعتمادی خاص را نسبت یه ریگان دارد که این بعدها دو طرفه شد. به این ترتیب در چنین روزی، طی دیدار این دو در واشینگتن دی سی، سلاح‌های هسته‌ای متعارف برای همیشه از میان برداشته شد!

آسمون :: July 23, 2005 :: تاريخ

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/116

نظرات شما:

سلام ... البته در خیالات!!!

نوشته شده توسط : آرمین گیله مرد در روز ۴ مرداد ۱۳۸۴، ۱۱:۵۱ بعدازظهر