<خشونت محکوم است چهارشنبه ۱۲ مرداد ۸۴

خشونت محکوم است از هر کس و در هر مکان.

متاسفانه در خلال وبگردی‌های دیروز و امروز دیدم که گروهی از دوستان که حتی فعالیت‌های حقوق بشر و ... هم دارند به‌جای محکوم کردن ترور قاضی احمدی این موضوع را تا حدی به شوخی گرفته‌اند و به نحوی از آن خوشحال هستند، و متاسفانه همین خوشحالی در بین بعضی کامنت‌های خوانندگان نیز دیده می‌شود. به شکل گلایه‌ای خواستم نکاتی را ذکر کنم:
اگر ما خشونت را علیه گنجی محکوم می‌کنیم، اگر برای مجتبی سمیعی‌نژاد رعایت عدالت را می‌خواهیم؛ و ... باید برای قاضی احمدی نیز عدالت را بخواهیم. اگر قاضی احمدی، در قضاوت خود قاضی عادلی نبود باید آرزو‌کنیم که او در "دادگاهی عادلانه" محاکمه شود نه اینکه از ترور او (که بالقوه عمل کثیفی است) خوشحال شویم. نمی‌شود از طرفی برای لغو حکم اعدام و احکام ناعادلانه‌ی دیگر فعالیت ‌کنیم و از طرف دیگر ترور را به‌عنوان عملی پسندیده (البته فقط وقتی هدف آن کسانی است که عقیده‌ای مخالف ما دارند) قبول داشته باشیم!
نمی‌توانیم اگر عدالت و رعایت حقوق بشر در کشورمان را می‌خواهیم نسبت به نقض حقوق بشر در دیگر کشورها بی‌تفاوت باشیم و آنرا بی‌ربط به خودمان بدانیم.
خشونت، خشونت می‌زاید... اکبر گنجی، مهر‌انگیز کار، ابراهیم نبوی و خیلی از دیگر فعالانی که توسط قاضی احمدی محاکمه شده بودند ترور او را محکوم کرده‌اند؛ بیایید من و شما نیز ترور یک "انسان" را بدون در نظر گرفتن عقاید و نحوه زندگی ، نژاد و ملیت او و صرفن بخاطر گرفتن حق حیات از یک "انسان" محکوم کنیم. اگر من و شما اینگونه برخورد نکنیم نباید انتظار چنین برخوردی با هم‌فکران ما و خود ما را داشته باشیم. ترور قاضی احمدی محکوم است همانطور که ترور سعید حجاریان محکوم است همانطور که "ترور" محکوم است. عدالت باید به دست دادگاه‌های عادل باشد نه به دست مردم.

آلیوس ماکسیموس :: August 03, 2005 :: حقوق بشر

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/132

نظرات شما:

آلیوس جان درود بر تو
من نیز در خلال اخبار اخیر که هاکی از ترور قاضی احمدی بود تقریبن همینها رو گفتم.
(البته گویش و نوشتار تو خیلی بهتر از من است)
ولی باید بگم من نیز همانگونه که با اعدام 100% مخالفم به همین شدت با ترور مخالفم.
تا درودی دگر بدرود.

نوشته شده توسط : شهلا در روز ۱۲ مرداد ۱۳۸۴، ۳:۳۸ بعدازظهر

این را هم بگم که من به روزم.
چون نام بلاگم اینجا بالا نیامده است(چشمک)
یئنی بیا ببین و .......

نوشته شده توسط : شهلا در روز ۱۲ مرداد ۱۳۸۴، ۳:۴۱ بعدازظهر

اينها درست اما دادگاه عادل دادگاهي است كه به ارده ي تمام مردم باشد نه تنها يك طبقه ي مسلط و پولدار و سرمايه دار ....

نوشته شده توسط : foad در روز ۱۲ مرداد ۱۳۸۴، ۴:۱۱ بعدازظهر

گلوله بد است

نوشته شده توسط : Kamyar در روز ۱۲ مرداد ۱۳۸۴، ۸:۵۵ بعدازظهر

سلام ... حرفت کاملا درست که ترور ، ترور هست و باید محکوم شود و او باید در یک دادگاه محکوم میشد و هرکی او را به قتل رسانید نه فقط بیعدالتی کرد بلکه جلوی عدالت را هم گرفت . اما همانطور که خودت میگویی ما نباید انتظار داشته باشیم با تروریست (چه دولتی چه غیر دولتی) همچین برخوردی نشود. بخاطر همین مجتبی را با او نمیتوانی مقایصه کنی، مجتبی آدم خشنی نبود و اکبر گنجی بخاطر ابراز عقایدش بر آنان خشونت روا شد. در حالیکه خشونت از طرف این قاضی یک امر عادی بود. اشتباه نکنی، من طرفدار ترورشان نیستم و حتی حاظرم از مجازاتشان بگزرم گر حقیقت در یک محکمه عادل ثابت و بروز شود (مثل آفریقای جنوبی بعد از سرنگونی حکومت منفور آپارتاید)اما همانطور که انتظار دارم که به انانی که بدون خشونت ابراز عقیده میکنند، خشونت روا نشود، هیچوقت انتظار ندارم که بر خشونتگران، خشونت روا نشود و این مقایسه را نادرست میدانم با تمام موافقتی که با این دیدگاه تو دارم: او و مانند او باید در یک دادگاه محاکمه شوند و ترورشان هیچ دردی را دوا نمیکند که هیچ بلکه مارا هم مانند آنان میکند!!!!

نوشته شده توسط : آرمین گیله مرد در روز ۱۳ مرداد ۱۳۸۴، ۱۰:۴۸ بعدازظهر