< تفاوت ما با آمریكا شنبه ۱۵ اسفند ۸۳


آرمین راد

سطح آگاهی‎هاى سیاسى و اجتماعى مردم ایران از آمریكایی‎ها بالاتر است. این چیزى است كه در حال حاضر موتور محركه‏ى اصلاحات در تمام سطوح است و همین موضوع می‎تواند نویدبخش آینده‏اى به‏تر براى ایران باشد.

سطح بینش سیاسى و اجتماعى مردم آمریكا پایین است چرا كه نیازى نیست این سطح بالا باشد. ضمن این كه این رسانه‎ها هستند كه به مردم می‎قبولانند كه چه چیز درست و لازم است و چه چیز لازم نیست.

بنابراین بوش می‎تواند به مردم به راحتى بقبولاند كه جمع نقیضین محال نیست: ”من براى این كه براى شما صلح به ارمغان بیاورم، باید در دنیا جنگ به راه بیاندازم.“

اما آن كس كه رئیس جمهور و یا هر مقام دیگرى در ایران باشد ممكن است با زور چیزهایى را به پیش ببرد وكسى جرات نكند اعتراض كند اما نمی‎تواند جمع نقیضین را به مردم بقبولاند. دست كم مردم می‏فهمند. این وضع نوید انتخاباتى شفاف را می‎دهد. مردم ممكن است در انتخابات شركت كنند و یا نكنند اما كسى گول كت و شلوار لاریجانى و ریش مرتب و عنوان دكتر ولایتى و زیركی‏هاى رضایى را نخواهد خورد. از همین دست كسى شعار ایران براى همه‏ى ایرانیان هاشمى را هم باور نخواهد كرد. این كه كروبى هم نمی‎تواند و بعضا نمی‎خواهد مطالبات مردم را از آقایان بستاند را همه می‎دانند. از طرف دیگر حتى مخالفان معین نیز می‎دانند كه او نهایت سعیش را براى پیش‎برد اصلاحات و اعاده‎ى حقوق مردم خواهد كرد، گیرم كه نتواند.

چنین است كه انتخابات آینده انتخاباتى شفاف است. این یعنى پیش‎رفت و اگر شوراى نگه‏بان بتواند آن را تحمل كند می‎تواند صرف‎نظر از نتیجه‏ى انتخابات اتفاق میمونى باشد.

شورای سردبیری فانوس :: March 05, 2005 :: فانوس قديم

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/203

نظرات شما: