<آمار وزارت اطلاعات از مهاجرت المپیادى‌ها یکشنبه ۱۱ بهمن ۸۳


آرمین راد

مرتضى حاجى به نقل از نتایج بررسى کارشناسی وزارت اطلاعات در مورد مهاجرت مدال‌آوران المپیادى‌ها گفته که فقط 35 درصد از این مدال‌آوران در خارج از کشور به سر می‌برند که عمدتا برای ادامه تحصیل است و پس از پایان تحصیلات به ایران باز مى‌گردند.

ذکر چند نکته ضرورى است:

1) تعداد این مدال‌آوران 460 نفر ذکر شده که مطلقا صحیح نیست. مگر این که به جز المپیادهاى فیزیک و ریاضى و شیمى و کامپیوتر و زیست‌شناسى موارد دیگرى هم باشد که ما خبر نداشته باشیم (واضح است که المپیادهاى علوم انسانی که منطقه‌ای است و در حوزه‌ی کشورهای عضو اکو برگزار می‌شود نمی‌تواند جزء المپیادهای جهانی باشد). اگر از سال 66 تا کنون هر سال تمام اعزام‌شدگان مدال آورده باشند (که واضح است چنین نیست) نیز تعداد مدال‌آوران به 400 نفر نمى‌رسد.

2) اعلام شده که پس از اتمام تحصیلات به ایران بر‌مى‌گردند. البته در این مورد متاسفانه من به آمار دست‌رسی ندارم ولی از دوستان مدال‌آور خودم که تعدادشان کم هم نیست و درس بسیارى از آنان هم تمام شده حتى یک مورد هم سراغ ندارم که به کشور بازگشته باشد. البته در بین همین دوستان هم حتى یک نفر را هم نمى‌شناسم که در ایران مانده باشد و ایران را ترک نکرده باشد.

3) خوب است وزارت اطلاعات و یا آقاى حاجى براى روشن شدن افکار عمومی آمار دقیق به تفکیک نوع المپیاد و سال شرکت و البته شرایط آمارگیرى را اعلام کنند تا مسئولان فکر نکنند که در آمار پدیده‌ى فرار مغزها بزرگ‌نمایى شده است. به جرات اعلام می‌کنم که آمار خروج از کشور برای رتبه‌هاى تک‌رقمى کنکور ریاضى و براى المپیادى‌ها حدود 80 درصد است و آمار بازگشت به کشور پس از اتمام تحصیلات نمى‌تواند بیش از 10 درصد باشد.

4) وزارت اطلاعات به‌تر است به جای پراکندن آمار غلط، آمار مهاجرت فار‌التحصیلان دانشگاه آزاد در رشته‌های فنی را محاسبه کند تا به عمق فاجعه پی ببرد. بعضی‌ها خوب بلدند خودشان را به کوچه‌ی علی‌چپ بزنند. ما خودمان خوب بلدیم با آمار بازى کنیم.

5) در مورد رشته‌های علوم پزشکی و علوم انسانی نیز شرایط اشتغال در خارج از کشور به آسانی رشته‌های فنی نیست وگرنه آمار مهاجرت این رشته‌ها نیز از رشته‌هاى فنى کم‌تر نبود.

6) قوه‌ى قضاییه هم مى‌تواند آقاى حاجى را به جرم نشر اکاذیب تحت پى‌گرد قرار دهد!

شورای سردبیری فانوس :: January 30, 2005 :: علمی

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/268

نظرات شما: