< امتحانی سخت برای قاضی‌القضات سه شنبه ۶ بهمن ۸۳


آرمین راد

(1)

روایات بسیار زیادى در مورد تحریم تجسس و پرونده‌سازی نقل شده که متاسفانه بسیار نادیده انگاشته مى‌شود. پنهان کردن جرم افراد یکى از وظایف حکومت است و موارد متعددى از پوشاندن گناه و عیب مردم در صدر اسلام دیده مى‌شود.

روزى قرار بود شخصی را سنگ‌سار کنند و مولا علی (ع) از مردم خواست صورت‌های خود را بپوشانند و در مراسم حاضر شوند. سپس فرمود کسانی حق دارند او را سنگ‌سار کنند که خود این گناه را مرتکب نشده باشند و البته تمام مردم آن‌جا را ترک کردند بدون آن که کسی شناخته شود.

(2)

سال‌هاى اولیه‌ى انقلاب که شور انقلابی و خشم مردم از عمال حکومت شاهنشاهی باعث بروز اعمال خشن و مورد ظلم قرار گرفتن برخی افراد می‌شد آیت‌الله خمینى فرمانی صادر کرد که به فرمان هشت ماده‌ای مشهور شد. در قسمتی از این فرمان آمده است (قریب به مضمون):

هیچ کس حق ندارد مکالمات کسی را برای کشف جرم و گناه هر چند که آن جرم و گناه بزرگ باشد شنود کند. کسی حق ندارد کسی را بدون حکم قاضی احضار و یا بازداشت کند و یا مورد توهین قرار دهد هر چند مدت آن کوتاه باشد. هیچ کس حق ندارد کسی را برای کشف جرم مورد تعقیب و مراقبت و تجسس قرار دهد.

ایشان تنها موردى را که برای شنود و تجسس اجازه می‌دهند مورد کشف خانه‌هاى تیمى است و البته در همین مورد نیز تاکید مى‌کنند که اگر به یک خانه‌ى تیمى وارد شدید و مورد جرم و گناهی که به ماموریت شما مربوط نیست مشاهده کردید حق ندارید آن را گزارش کنید.

(3)

این موارد من را به یاد بخش‌نامه‌ى آیت‌الله شاهرودى انداخت. حرف زیاد است. اما آن که مثل مولا على اهل عمل باشد کم است. باید صبر کرد و دید که آیت‌الله شاهرودى مى‌تواند براى خود در درگاه خدا و خلق آبرو بخرد و از این آزمایش سخت سربلند بیرون بیاید یا خیر؟

شورای سردبیری فانوس :: January 25, 2005 :: فانوس قديم

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/278

نظرات شما: