<دیوار برلین سه شنبه ۱۹ آبان ۸۳


آليوس ماکسيموس

Tearing down the Berlin Wall, February 1990 

امروز پانزدهمین سالگرد تخریب دیوار برلین است؛ در 13 آگوست سال 1961 این دیوار شهر برلین را به دو بخش تقسیم کرد. 155 کیلومتر سیم خاردار و دیوار سیمانی با ارتفاع میانگین 3.6 متر متر نمادی از دوران جنگ سرد بود. در 9 نوامبر 1989 تقریبا بطور اتفاقی از طرف آلمان شرقی باز شد و 11 ماه بعد با فروپاشی کمونیسم و خاتمه جنگ سرد دیوار نیز فروریخت؛ و آلمان دوباره یکی شد.

گرهارد شرودر، صدراعظم آلمان، در بیانیه ای به مناسبت این روز، نهم نوامبر را به عنوان یک روز مهم و ویژه در تاریخ معاصر آلمان خواند و از آن به عنوان روز پیروزی آزادی و مردمسالاری (نمی‌دونم چرا این لغت رو خیلی دوست ندارم!) یاد کرد و از شهروندان جمهوری پیشین دموکراتیک آلمان به خاطر یک انقلاب مسالمت آمیز برچیدن بساط یک حکومت مستبد، قدردانی کرد. شهردار برلین نیز تاج گلی تقدیم کسانی کرد که در 28 سال حضور این دیوار در حین تلاش برای فرار به آلمان غربی کشته شدند.

دیواری که با اینکه فروریخته ولی هنوز به اعتقاد خیلی از آلمانی‌ها مرزهای آن وجود دارند. طبق آمار در شهر برلین فقط 2% از ازدواج‌ها بین فردی از برلین غربی قدیم و برلین شرقی صورت می‌گیرد. مردم آلمان شرقی مردم آلمان غربی قدیم را به انسان‌های بی‌ادبی که همه چیز را می‌دانند تشبیه می‌کنند؛ شارلاتان‌هایی که از آنسوی مرزها آمدند تا به آنها کلک زده و برای جلوگیری از رقابت، شرکت‌های آنها را خریده و بعد تعطیل کنند. در مقابل مردم آلمان غربی قدیم؛ شرقی‌ها را افراد تنبل و انگل‌هایی می‌خوانند که اقتصاد قوی آلمان را به اقتصادی با رشد محدود تبدیل کرده‌اند.

امروز در سراسر آلمان و خصوصا برلین به مناسبت این روز بزرگ جشن و مراسم متعددی برگزار خواهد شد.

آلیوس ماکسیموس :: November 09, 2004 :: تاريخ

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/468

نظرات شما: