< ماهيت سپاه اسلام یکشنبه ۱۷ آبان ۸۳


پارسا صائبى

حسين درخشان در وبلاگ انگليسى خودش به ماجراى جنجال برانگيز سپاه اسلام پرداخته و تا حد زيادى اين جريان را اينبار جدى گرفته است. به گمانم بايد ريشه اين حرکات را از جاهايى ديد که اينروزها رييس انتخابى دانشگاه گروگان ميگيرند، فعالان سايت ها را دستگير و در مکانهاى نامعلوم به اعترافات آنچنانى وا ميدارند و با ايجاد جنگ روانى در صدد هستند که ثابت کنند «براستى خانه عنکبوت سست ترين خانه ها است» .

حدس و گمان هايى هم مى شود زد، هر چند براى پيش رفتن در تحليل اين حرکات ايذايى نيازمند زمان هستيم. به گمان نگارنده محتمل ترين سناريو اين است که آنها با حرکاتى هدفدار که در ظاهر مضحک به نظر مى رسد يک ليست معروف اعتراض به سياست فيلترينگ را عينا کپى کرده و دونفر از آنان را تعمدا از ليست خارج کرده اند. (‌آقايان سيد رضا شکر الهى و الپر) به اين ترتيب سناريو اين است که به تدريج فضاى بدبينى و بدگمانى را بين وبلاگ نويسان دامن بزنند. ارعاب و گل آلود کردن فضا، سلاح کهنه اى که به گمان کارگردانان پشت صحنه هنوز جواب ميدهد.

اصل حرکت را با دو هدف ارعاب و دامن زدن به بدگمانى (‌خصوصا هدف دوم) جدى ميبينم، ليکن اينکه حکمهاى ارتداد را بخواهند ثابت کنند و جامه عمل بپوشانند، بيشتر به يک لطيفه مضحک شبيه است. خصوصا اينکه اين سپاهيان اسلام آيات قرآن را نيز درست بلد نيستند! بنابراين بهترين کار اين است که سخت نگيريم و به کار خود ادامه داده نسبت به هيچ يک از دوستان قديمى وبلاگ نويس با هرخط فکرى که دارند، بدگمان نشويم. بعد از مدتى سپاه اسلام دکان خود را تخته خواهد کرد و امکان دارد که عوامل پشت صحنه با حقه جديدى وارد گود شوند. گويا بعضيها جديداً به اينترنت علاقمند شده و ظرفيت هاى خوبى براى موذى بازى و خرابکارى در آن يافته اند!

شورای سردبیری فانوس :: November 07, 2004 :: فانوس قديم

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/473

نظرات شما: