<انتخابات آمريکا و چند نکته شنبه ۱۶ آبان ۸۳


حسن راهجو

بالاخره انتخابات آمريکا انجام شد و امت حزب‌الله جنوب و مرکز آمريکا پوزه ليبرالها و سوسولهاى شرق و غرب آمريکا را به خاک ماليدند و رييس جمهور مکتبى، جرج بوش را مجددا انتخاب کردند. از شوخى گذشته اين چکيده گفته‌هاى بسيارى از گويندگان راديو - تلويزيونهاى مذهبى و مرتبط با نومحافظه‌کاران بود.

در اين ميان چند نکته براى من جالب توجه بود:

۱. براى اولين بار، هموطنان مقيم کاليفرنيا بطور جدى در اينتخابات شرکت کردند. با وجودى که تبليغات تلويزيونهاى لوس‌انجلسى غالبا موجبات خنده (و گاها تهوع) حقير را فراهم مى‌کرد، ولى همين که بعد از ۲۵ سال اين جماعت قاعده بازى در اين جامعه (که همانا لابى است) را به زور پول موسسه American Enterprise ياد گرفتند، جاى بسى خوشحالى است.

۲. براى اينکه ببينيد از ما بدتر هم هست، بايد عرض کنم جامعه مسلمانان آمريکا از ما هم وضعشان خرابتر است. البته بايد اين توضيح را بدهم که جامعه مسلمانان آمريکا از دو قسمت تقريبا مجزا تشکيل شده است:

- - مسلمانان سياه پوست آمريکا که همان دنباله روهاى مالکم ايکس هستند و به رهبرى لويس فراخان گروهى را به نام Nation of Islam تشکيل مى‌دهند، اين گروه با وجود تبعيض‌هاى تاريخى کم‌ کم راه خود را باز کرده و (صد البته در حد و اندازه خودش) وارد معادلات سياسى آمريکا مى‌شود و تقريبا از ابتدا حمايت خود را از جان کرى اعلام کرد!

- - ساير مسلمانان مهاجر (اعراب و آسيايى‌ها) که برادران حزب‌الله مقيم آمريکا (از نوع داريوش سجادى و سعيد امامى) را هم شامل مى‌شود. اين گروه در وضعيتى کنونى که ما مسلمانان در آمريکا داريم، با سياست کاملا انفعالى در سرگردانى مطلق قرار داشتند. هنگامى که با آنها صحبت مى‌كردم عموما ابراز مى‌کردند «خدا هر دوشون را لعنت کند» يا «اينها همش بازيه…» در نهايت هم تصميم گرفتند که به آقاى رلف نيدر راى بدهند! (يه چيزى تو مايه هاى سيدرضا زواره‌اى در دوم خرداد!) با اين درايت انتظار دارند که با لابى‌هاى يهودى مقابله کنند!

شورای سردبیری فانوس :: November 06, 2004 :: فانوس قديم

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/476

نظرات شما: