<گزارشی از فساد مالی در کشورهای جهان یکشنبه ۳ آبان ۸۳


آليوس ماکسيموس

سازمان شفافیت بین المللی روز 20 اکتبر (3 روز پیش) گزارشی از میزان فساد مالی در بین 145 کشور جهان منتشر کرد. در این لیست ايران با نمره ۲،۹ در كنار جمهورى دومينيكن و رومانى در رتبه 87 قرار گرفته.

106 کشور از مجموع 146 کشور نمره‌‌ای کمتر از 5 (از مجموع 10 امتیاز ممکن)، و 60 کشور نمره‌ای کمتر از 3 آوردند، که نشان دهنده فساد مالی گسترده در این کشورهاست؛ و البته ایران نیز در بین این 60 کشور اخیر است. بیشترین فساد مالی در کشورهای بنگلادش، هاییتی، نیجریه، چاد، میانمار، آذربایجان، و پاراگویه مشاهده شد که همگی نمره‌ای کمتر از 2 آوردند.

به گفته رییس سازمان شفافیت بین‌المللی؛ پیتر ایگن (Peter Eigen)» «آنطوری که مرجع فساد مالی 2004 نشان داد؛ کشورهای غنی از نفت؛ آنگولا، آذربایجان، چاد، اکوادور، اندونزی، ایران ، عراق، قزاقستان، لیبی، نیجریه، روسیه، سودان، ونزویلا و یمن همگی شاخص‌های بسیار پایینی دارند. در این کشورها سود قراردادهای نفتی به جیب مجری‌های غربی، واسطه‌ها و صاحب منصبان محلی می‌رود!»

«سازمان شفافیت بین‌المللی از دولت‌های غربی دعوت می‌کند که شرکت‌های نفتی خود را موظف به انتشار آنچه بعنوان دستمزد، حق امتیاز و هر پرداخت دیگری به دولت‌های میزبان آنها و به شرکت‌های نفتی محلی می‌کند. دسترسی به این اطلاعات حیاتی فرصت مخفی کردن بازپرداخت‌ها برای اطمینان از بردن مناقصه‌ها را که آفت صنعت در اقتصاد‌های پس از جنگ و در حال گذار است»

مرجع فساد مالی نمونه‌برداری شده از مجموعه‌ای از تحقیقات مختلف است که در آن اطلاعات شرکت‌های تجاری؛ تحلیل‌گرهای محلی و غیر محلی منظور شده است. اطلاعات امسال از 18 تحقیق سازمان شفافیت بین‌المللی در بین سالهای 2002 و 2004 که توسط 12 سازمان مختلف انجام شده است را در بر می‌گیرد.

کشورهایی با نمره بالاتر از 9 با سطح خیلی کمی از فساد مالی کشورهایی تقریبا ثروتمند هستند(فنلاند، نیوزیلند، دانمارک، ایسلند، سنگاپور، سوید و سوییس)؛ در حالیکه کشورهایی که در نیمه پایینی این لیست هستند کشورهای فقیر هستند که بیشترین نیاز را برای مبارزه با فساد مالی دارند.

البته این مرجع فقط شامل کشورهایی می‌شود که حداقل در 3 تحقیق این سازمان شرکت داده شده‌اند. در نتیجه بعضی کشورها (که بعضی جزو فاسدترین کشورها از نظر مالی هستند) در این لیست حضور ندارند.

اصل گزارش (بیشتر این نوشته ترجمه‌ای از آن است)

توضیح: پس از نگارش این مطلب متوجه شدم که صدای آلمان نیز گزارشی از این مطلب دارد که با باز نویسی مطلب از ارایه اطلاعات تکراری تا حد امکان خودداری شد! دوستان را به خواندن آن گزارش نیز دعوت می‌کنم.

آلیوس ماکسیموس :: October 24, 2004 :: علمی

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/512

نظرات شما: