<شنبه‌ای‌ در کلن پنجشنبه ۳ شهریور ۸۴

شنبه‌ها روبروی کلیسای مرکزی شهر کلن غوغایی است؛ همهمه‌ی توریست‌ها به زبان‌های مختلف، تردست‌هایی که مشغول هنرنمایی هستند، گروه‌های موسیقی خیابانی و ... (برای دیدن عکس‌ها روی آن‌ها کلیک کنید)

Street Music in front of Cologne’s Cathedral   Street art   Busy Saturday in Cologne

در بین این همهمه حرکت بی‌خشونتی توجهم را به خود جلب می‌کند. گروهی پارچه‌ای با این عنوان در دست گرفته‌اند "رهروان فالون گونگ شکنجه‌شده‌اند؛ برای نجات آن‌ها اقدام کنید"، در مقابل آن‌ها بصورت نمادین زنی در زندان کوچکی نشسته و فردی در نقش پلیس ایستاده و با باتوم خود زندانی را تهدید می‌کند، چند نفر نیز در روبروی این پارچه با حالتی شبیه به مدیتیشن نشسته‌اند. کنجکاو می‌شوم و جلو می‌روم؛ بعد از کمی صحبت با یکی از فعالان بروشوری می‌گیرم و در اولین فرصت برای اطلاعات بیشتر به سراغ اینترنت می‌روم. حاصل جستجو‌هایم این مقاله است:

Falun Gong Practitioners in Cologne   Falun Gong Practitioners in Cologne   Falun Gong Practitioners in Cologne

کوتاهی درباره فالون کونگ (فالون دافا) Falun Gong


Falun Gong

روش تزکیه برای تن و روان بر مبنای حقیقت نیک‌خواهی و شکیبایی

فالون دافا (فالون کنگ) یک نوع روش تزکیه (چی‌کونگ) است که علاوه بر کمک به حفظ سلامت رهروان خود در درک عمیق زندگی به آنها کمک می‌کند. ویژگی این روش تزکیه این است که بیش از هر چیز دیگر به سرشت قلب و اخلاقیات توجه می‌کند. این روش پنج تمرین عمده دارد که موثر و قوی هستند؛ یکی از آن‌ها مدیتیشن است.
فالون دافا در سال 1992 بوسیله‌ی استاد "لی هونگژی" (Li Hongzi) به عموم معرفی شد و بعد از آن صدها میلیون رهرو پیدا کرد که اکثر آن‌ها در چین زندگی می‌کنند و بقیه در چهل کشور دیگر پراکنده‌اند.
ویژگی‌های فالون دافا از این قرار هستند: تمام فعالیت‌های فالون دافا غیر‌تجاری است، آموزش تکنیک‌ها توسط داوطلبین و بطور رایگان انجام می‌شود، برای عموم مردم صرف‌نظر از فرهنگ و نژاد قابل دسترسی است و از تمام فعالیت‌های مذهبی و سیاسی مستقل است.
برای دیدن تمرین‌های اصلی می‌توانید به صفحه فارسی فالون دافا مراجعه کنید و در ضمن می تواندی کتاب‌های آموزشی آن‌را نیز که در دسترس همگان است، به فارسی داون‌لود کنید.

جنایات "جیانگ زمین" علیه فالون گونگ:

در سال 1999 جیانگ زمین(Jiang Zemin) رهبر حزب کمونیست چین شروع به بازجویی و شکنجه رهروان فالون‌ کونگ کرد. علت هراس او گسترش روز افزون این روش تزکیه در بین مردم چین (طبق آمار در سال 1998، 70 میلیون چینی رهرو این طریقت بودند) و همین‌طور این‌که تمرین‌های فالون گونگ بر پایه فرهنگ قدیمی چین بود که حزب کمونیست سال‌ها وقت و انرژی صرف پاک کردن این فرهنگ کرده بود!
جیانگ زمین شخصا با سه روش زیر دستور پی‌گیری رهروان فالون گونگ را صادر کرد:
نابودی فیزیکی: هزاران نفر از رهروان تحت شکنجه، تجاوز، کار‌اجباری، سقط جنین اجباری و استفاده اجباری از داروهای روان پریش قرار گرفتند.
از بین بردن شهرت: با استفاده از تبلیغات نادرست در رسانه‌ها ی دولتی جیانگ زمین احساسات عمومی را علیه کسانی که به تمرین فالون دافا می‌پرداختند تحریک کرد.
ورشکست کردن مالی: رهروان فالون گونگ از نیازهای ضروری زندگی مثل حساب بانکی، حقوق، حقوق بازنشستگی و ... محروم و در مواردی مجبور به ترک دانشگاه یا مدرسه محل تحصیل شدند!


Arrest of Falun Gong Practitioners in Beijing<br />
- the picture is from clearwisdom.net and they welcome anyone's use of their pictures

از سال 1999 تا امروز بیشتر از 1600 مورد مرگ در اثر شکنجه یا بدرفتاری، بیشتر از صد‌هزار نفر بدون دادگاه به اردوگاه‌های کار اجباری فرستاده شده‌اند، بیش از 6000 نفر به زندان (تا 18 سال) محکوم و صدها هزار نفر غیرقانونی بازداشت شده‌اند.

در طی دو سال اخیر 21 شکایت علیه رهبر سابق چین جیانگ زمین در دادگاه‌های بین‌المللی ثبت شده به اتهام‌هایی مثل شکنجه، نسل‌کشی و جنایات ضد بشری. برای اطلاعات بیشتر کشاندن جیانگ به پیش‌گاه عدالت را ببینید.

چگونه می‌توانیم کمک کنیم:
طبعا در یک حرکت حقوق بشری اطلاع رسانی و گسترش آگاهی عمومی در مورد این جنایات ضد بشری اولین راه است(این مطلب به همین هدف نوشته شده). البته با توجه به سانسور شدید در چین (بدتر از سیستم فیلترینگ خود ما!) این نکته بسیار مهم و حیاتی است.
می‌توانید با مراجعه به این آدرس اطلاعات و پیشرفت‌های اخیر در این مورد را پیدا کنید.
در ضمن می‌توانید به دوستان فالون گونگ بپیوندید که سازمانی غیر دولتی است.

بی‌خشونتی و اطلاع رسانی:
حرکت این گروه در شنبه‌ی شلوغ شهر کلن نمونه‌ای عملی از یک حرکت بی‌خشونت برای حقوق بشر بود که توانست من (و خوانندگان این متن) را با این روش تزکیه و جنایاتی که جیانگ زمین علیه رهروان آن انجام داده آشنا کند.

مراجع و اطلاعات بیشتر برای علاقمندان:
صفحه فارسی فالون دافا
مرکز اطلاعات فالون دافا
صفحه انگلیسی دایره‌المعارف ویکی‌پدیا در مورد فالون گونگ
Jiang Zemin’s Personal Crusade
فالون گونگ

به مراجع و منابع دیگر در داخل متن مقاله لینک داده شده.

آلیوس ماکسیموس :: August 25, 2005 :: حقوق بشر

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/1270

نظرات شما:


Remember personal info?