<چرا با اعدام مخالفم شنبه ۲۳ مهر ۸۴

این روزها و در سال‌روز مبارزه با مجازات اعدام بحثی در وبلاگستان در‌گرفت که علت مخالفت با اعدام چیست؟ فکر کردم که دلایل من برای مخالفت با اعدام چیست:

با اعدام مخالفم چون با خشونت مخالفم و اعدام را نهایتِ خشونتِ قانونی و تبلیغ خشونت می‌دانم.
با اعدام مخالفم به تمام دلایلی که جادی در این مقاله ذکر کرده.
با اعدام مخالفم به همان دلایلی که با ترور مخالفم *.
با اعدام مخالفم چون در گوشه‌ای از این دنیا زنی به‌علت "سقط جنین" به انتظار مجازات اعدام است ، و در گوشه‌ای دیگر فرد دیگری به دلیل دگراندیشی.
با اعدام مخالفم چون می‌خواهم تمرینِ بی‌خشونتی کنم، می‌خواهم بی‌خشونتی را به‌عنوان شیوه زندگی انتخاب کنم و همانطور که "انسانی را با گلوله نمی‌زنم، تنفر از او را نیز مردود بدانم" .
با اعدام مخالفم چون "در صورت اجرای قانون قدیمی چشم در مقابل چشم، در آخر همه کور خواهند شد".**

گفتن بعضی از این موارد شاید به‌نظر شعار بیاید؛ ولی رسیدن به آرمان‌شهری بدونِ خشونت هرچند خیلی دور ولی با تلاش هر یک از ما، رسیدن به آن تسریع می‌شود، یا به زبان گاندی "ما باید تغییری باشیم که می‌خواهیم ببینیم"***. دوست دارم به‌عنوان یک انسان با تمرین بی‌خشونتی و با رد تمام نماد‌های خشونت قدمی هر چند ناچیز در نزدیک شدن به این آرمان‌شهر بردارم.


پانوشت: این نکته را خواستم ذکر کنم که به‌نظر شخص من بهتر است لوگوها که بر ضد اعدام ساخته‌ می‌شود و و مطالبی که‌ برای این هدف نوشته می‌شود شاید بهتر باشد که از به‌کار بردن تصاویر واقعی اعدام خودداری کنیم. چرا که فکر می‌کنم دیدن تصویر اعدام نیز شاید نکوهش و زشتی ‌آن‌را در مقابل خوانندگان کم کند و این صحنه را برایشان عادی کند. با هم‌فکری شاید بتوان راه بهتری پیدا کرد، که به هیچ شکل ترویج خشونت نیز نباشد.
در مورد جامعه ایران نیز گمان می‌کنم که اولین قدم باید در جهت حذف اعدام در ملاء عام باشد. در مطلبی مجزا به این نکته خواهم پرداخت.

*بعد از مطلبی که با عنوان "خشونت محکوم است" نوشته بودم بعضی دوستان که از ترور قاضی احمدی استقبال کرده بودند در پاسخ گفته بودند که "قاضی احمدی این کرد و آن کرد" و به طریقی او را مستحق سرنوشتش دانسته بودند. اکنون که مدتی از آن بحث گذشته فقط خواستم دوباره این نکته را بگویم که، اگر طرفدار حقوق بشر هستیم؛ اگر دم از مبارزه برای آزادی نوع بشر می‌زنیم نباید مثل دیکتاتورها بشر را به "هم عقیده" و "دگر‌اندیش" تقسیم کنیم؛ ترور هم‌عقیده را محکوم و از ترور دگر‌اندیش استقبال کنیم! ترور و خشونت را در ذات باید نفی کرد نه فقط برای خود.

** مارتین لوتر کینگ پسر.
*** We must be the change we wish to see.

از دیگران در همین زمینه:
مجازات اعدام؟ مجید زهری، کامنت‌های دوستان در زیر مطلب را نیز ببینید.
اعدام ، مطلب روزبه.
جنایت در لباس عدالت
اعدام باید گردد؟؟؟، زنانه‌ها.
World Day against the Death Penalty 2005، سازمان عفو بین‌الملل.

آلیوس :: October 15, 2005 :: حقوق بشر

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/1321

مطالب دیگر در زمینه حقوق بشر

اعتراض به سانسور زنان در اينترنت - نگاشته شده در چهارشنبه ۳۰ شهریور ۸۴ به قلم:: شورای سردبیری فانوس
شنبه‌ای‌ در کلن - نگاشته شده در پنجشنبه ۳ شهریور ۸۴ به قلم:: آلیوس
نامه سرگشاده بيش از 60 تن از زنان به قوه قضائيه براي آزادي رؤيا طلوعي - نگاشته شده در پنجشنبه ۲۰ مرداد ۸۴ به قلم:: شورای سردبیری فانوس
شمعی دیگر برای اکبر گنجی: - نگاشته شده در چهارشنبه ۱۹ مرداد ۸۴ به قلم:: لاله
دو فراخوان - نگاشته شده در شنبه ۱۵ مرداد ۸۴ به قلم:: شورای سردبیری فانوس

نظرات شما:

فکر نمیکنی در دنیایی رویایی زندگی می کنی

نوشته شده توسط : خراباتی در روز ۲۴ مهر ۱۳۸۴، ۹:۵۷ بعدازظهر

طلب مجيد زهری نظرات خيلی خوبی در اين مورد داده شده و من هم اونجا مفصلتر نوشتم، ولی اينجا هم خلاصه تکرار می کنم: با اعدام مخالفم، چون با آدمکشي و قتل مخالفم، و اعدام قتليه که مهر قانون روش هست، چون اعدام مجازاتيه که تنها قصدش انتقام جويی از افراد هست و انتقام جويی دليل درستی برای قضاوت و تعيين مجازات به حساب نمياد، با اعدام مخالفم چون اعدام خلاف اين اصل مهم هست که هر انسانی امکان تغيير خودش رو داره و بايد اين شانس رو پيدا کنه، اعدام نه از ميزان جرم اجتماع کم ميکنه، نه عمل انجام شده رو تغييری ميده، ...باز هم پيشنهاد ميکنم به نظر خواهی مطلب مجيد زهری در اين باره نگاه کنين

نوشته شده توسط : شبنم در روز ۲۹ مهر ۱۳۸۴، ۲:۴۶ صبح

در مطلب*

نوشته شده توسط : شبنم در روز ۲۹ مهر ۱۳۸۴، ۲:۴۷ صبح

Remember personal info?