<اعتصاب عمومی در دانشگاه تهران سه شنبه ۸ آذر ۸۴

جالب بود كه برخی از همكاران در دانشگاه پس از انتصاب عجولانه و نابخردانه‎ی رئیس جدید دانشگاه تهران و عزل دكتر فرجی دانا كه خود از نیروهای انقلابی و مذهبی بود اظهار می‎كردند كه چون موضوع به دانشگاه ما مربوط نمی‏شود مشكلی نیست و به ما ربطی ندارد. برای من بسیار عجیب بود كه برخی از همكاران در این حد قدرت تجزیه و تحلیل ندارند و البته اكثریت قریب به اتفاق استادان دانشگاه از این موضوع ناراضی هستند و بر این موضوع واقف‏اند كه این انتصاب یك پیام ناهنجار با خود دارد.
دانشگاه تهران به عنوان مادر دانشگاه‏های كشور در واقع سمبل نظام آموزش عالی این كشور است و انتصاب یك آیت‏الله كه خود دارای مدرك دانشگاهی نیست پیش از هر چیز نشانه‏ی استیلای طرز تفكر متحجرانه‏ی حاكم در حوزه بر دانشگاه دارد. فراموش نشود كه بخش زنده و بیدار حوزه خود مشكلات فراوانی با این طرز تفكر حاكم بر حوزه دارند و كسانی مثل آیت‏الله خمینی و خامنه‏ای كه جزء بخش پیش‏رو حوزه بوده‏اند خود در برابر مرزهای این طبقه همیشه شاكی و تا حدودی ناتوان بوده‏اند.
وقتی كسانی كه روح دانشگاه را درك نكرده‏اند به سمت وزارت علوم‏، تحقیقات و فن‏آوری می‏رسند جز این انتصاب‏های مخرب هم از آنان انتظاری نیست. آنانی كه بر منبر داد از نهضت نرم‏افزاری و برنامه‏ی بیست‏ساله می‏زنند فراموش نكنند كه با گردان‏های بسیج به هیچ جا نمی‏رسند. لشگر امام زمان این روزها در دانشگاه است و دانشمندان این مرز وبوم را این‏گونه از خود راندن جز به معنی شكست این لشگر نیست. از طرف دیگر شخص آیت‏الله عمید زنجانی كه همه‏ی ما با كتاب “انقلاب اسلامی و ریشه‏های آن“ از ایشان آشنا هستیم فردی آشنا با مقاله و تحقیق علمی و كنفرانس و پژوهش دانشگاهی نیست و این نكته‏ای نیست كه خود ایشان هم نداند. البته اگر پستی به بزرگی ریاست دانشگاه تهران را به هر كسی پیش‏نهاد كنند به این راحتی‏ها از آن چشم‏پوشی نمی‏كند حتی اگر لقب آیت‏الله را یدك بكشد و بداند كه این‏كاره نیست.

در هر صورت برگزاری عجولانه‏ی جلسه‏ی تودیع احتمالا برای جلوگیری از شكل‏گیری اعتراضات سازمان‏یافته است و به زودی شاهد بركناری رئیس‏های دانشكده‏ها خواهیم بود. از طرف دیگر اعتراضات خشونت‏آمیز نیز بهانه‏ای برای نظامی كردن فضای دانشگاه‏ها به دست خواهد داد. بنابراین به نظر می‏رسد اعتصاب در حال حاضر به‏ترین گزینه‏ی ممكن باشد. اگر تمام دانشكده‏های دانشگاه تهران و در حالت به‏تر تمامی دانشگاه‏های كشور اعتصاب كنند آقای وزیر جدید درخواهند یافت كه این راهی كه برای به اصطلاح اسلامی كردن دانشگاه آغاز كرده‏اند به تركستان است و با مقاومت روبه‏رو خواهد شد.آرمین راد :: November 29, 2005 :: سیاست

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/1354
Reading your content just made my day. Keep the good work.
Excerpt:
Weblog:
Tracked: December 11, 2005 07:22 AM
Nice job. I'm planning to come back here in the future.
Excerpt:
Weblog:
Tracked: December 23, 2005 02:14 PM

مطالب دیگر در زمینه سیاست

همه ما لایق "فردا" هستیم! - نگاشته شده در جمعه ۳ تیر ۸۴ به قلم:: سحر حکمت
مراسم پوززنی - نگاشته شده در چهارشنبه ۱ تیر ۸۴ به قلم:: عباس معروفی
پراکنده‌گويى در مورد انتخابات - نگاشته شده در چهارشنبه ۱ تیر ۸۴ به قلم:: نيما قديمى
چه بايد كرد؟ - نگاشته شده در دوشنبه ۳۰ خرداد ۸۴ به قلم:: آرمین راد
شكست خورديم - نگاشته شده در یکشنبه ۲۹ خرداد ۸۴ به قلم:: آرمین راد

نظرات شما:

سلام و آرزوی موفقیت و امیدوارم بخشونت کشیده نشود و بهانه بیشتر برای تخریب دانش و علم داده نوشد ....در ضمن اگر تمامی دانشگاه‏های كشور اعتصاب كنند، خیلی کارها میوشد کرد

نوشته شده توسط : آرمین گیله مرد در روز ۸ آذر ۱۳۸۴، ۷:۴۰ بعدازظهر

دوستی تعریف میکرد قبل از دو خرداد هفتاد شیش رییس دانشگاه زاهدان ادم عوضی بود که رییس دانشکده ها رو مجبور میکرد بعد از هر جلسه وقتی از جلسه خارج میشن بگن با عرض پوزش گه خوردن!!! و جالبه که همه اینکار رو میکردن. حالا این جناب شده فرماندار زاهدان! اینو گفتم که فقط دستت بیاد که این ماجرای اعتصاب با همچین نخاله هایی که به خاطر پستشون حاضرن حتی اقرار به خوردن کثافت بکنن بگیره!متاسفانه با ملت دون مایه ای طرفید. شخصا این تحقیر رو حمایت میکنم چون وقتی جیک جیک مستونشون بود فکر بعد از تحریمشون نبود!

نوشته شده توسط : afra در روز ۸ آذر ۱۳۸۴، ۸:۴۰ بعدازظهر