<چرا نیچه؟ پنجشنبه ۲۷ بهمن ۸۴

جناب آقای احسان گزوکی از دوستان اینترنتی بنده هستند که آنقدر در زمینه نیچه مطالعه کرده‌اند که لقب "نوه نیچه" را از دوستان به خود گرفته‌اند و دو کتاب در دست چاپ در این زمینه دارند. ایشان وبلاگی در این زمینه نیز دارند و امروز با فعالیت جدیدی از ایشان مواجه شدم ( گروه نیچهء در یاهو). یک مقاله از ایشان دیدم که به نظرم جالب آمد برای شما نیز، ارسال دارم تا با اندیشه‌های این فیلسوف بزرگ قرن نوزدهمی بیشتر آشنا شوید!

چرا نیچه؟
آيا اگر نيچه زاده نمي شد، جهان امروز ما چنين مي بود كه هست؟پاسخ بسياري از اهل انديشه قطعآ منفي خواهد بود. ازنگاه آنا ن نيچه احتمالآ جزو نخستين ده انديشمندي خواهد بود كه در آفريدن جهانن نو به سبك امروزي نقش به سزايي داشته است. اگر بر آن شويم ميزان تاثيرگذاري و نفوذ نيچه بر جريان هاي سياسي، اجتماعي و فرهنگي قرن بيستم را بسنجيم. از ميان فلاسفه تنها ماركس قدرت رقابت با او را خواهد داشت. آندره مالرو مي نويسد: تمام انديشه هاي بنيادي قرن بيستم يا از آن ماركس است يا نيچه.

تاثير گذاري نيچه حتي بر جريان هاي غير فلسفي نيز شگفت انگيز است. او فيلسوف محبوب ناسيونال سوسياليستها و فاشيستها بود؛ در عين حال بدون آثار او روانشناسي جديد از جمله مكتب يونگ و نيز فرويد شكل كنوني خود را نمي داشت. در جهان ادبيات نويسندگان طراز اول بسياري از توماس مان، هرمان هسه و پير آندللو گرفته تا جرج برنارد شاو، دي اچ لارنس و استريند برگ عميقآ تحت تاثير اويند. مفاهيم بر ساخته او مانند اراده معطوف به قدرت، ابر انسان، نيروي حياتي و... اكنون جزو واژگان تخصصي علوم انساني بويژه سياست، جامعه شناسي و روانشناسي به شمار مي آيند؛ مكاتب جديدي همچون اگزيستانسياليسم و پسا مدرنيسم ريشه هاي نظري خود را در آثار نيچه باز مي جويند.
همچنين درباره ارزش ادبي آثار نيچه گفته اند پس از لوتر و گوته، نيچه بيشترين تاثير را بر زبان و ادبيات آلماني بر جاي گذاشته است. به اين معنا كه هيچ روشنفكر و نويسنده آلماني يافت نمي شود كه مستقيم يا غير مستقيم تحت تاثير نثر و زبان نيچه نبوده باشد. حتي اگر از تاثير و زبان نيچه چشم بپوشيم-به گفته يكي از استادان فلسفه- مي توا ن مدعي شد كه تصور ناپذير است كسي عميقآ نيچه را بخواند و سپس همان آدمي شود كه پيش از آن بوده است؛ چون- باز به قول همين استاد- او نه تنها فيلسوف فيلسوفان، بلكه فيلسوفي براي كساني است كه فلسفه نمي دانند.
نيچه همزمان فيلسوف، زبان شناس، روانشناس و جامعه شناس بود و گفتارش درباره اقتصاد، علم، ادبيات، تاريخ، فرهنگ، اخلاق، دين و... در اين حوزه ها قابل تامل و اعتناست. بدين سبب كه او اگرچه نظامي فلسفي بنيان نمي نهدو از نظام سازي مي گريزد، اما بيش از هر فيلسوف نظام سازي تاثيرگذار است.
و سر انجام مهم ترين دليل براي آنكه نيچه بخوانيم اين است كه او نه انديشه ها كه انديشيدن را مي آموزاند. او ياري مان مي دهد كه آن شويم كه مي توانيم و بايد باشيم. او ما را به فراسوي نيك وبد مي برد و با گفتاري نغز و شيرين آنچه ديگران در يك كتاب مي گويند و يا حتي در يك كتاب هم نمي توانند بگويند در ده جمله مي گويد.
نيچه نه تنها با واژه ها مي انديشيد كه با آنها زندگي مي كرد. او با انديشه هايي زيست كه ديگران مي هراسيدند بدان بينديشند، او از پرتگاهي پريد كه ديگران مي ترسيدند بدان بنگرند. او نه تنها بي باك زست كه بي باك انديشيد و بي باك سخن گفت.


آنچه از سر عشق رخ مي دهد،
همواره فراسوي نيك و بد انجام مي گيرد
برای مطالعه بیشتر، من شما را به وبلاگ دوست عزیزم رهنمون می‌سازم به امید اینکه مورد توجه شما قرار گیرد. به اینجا مراجعه کنید.لرد کاوی :: February 16, 2006 :: فلسفه

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/1424

مطالب دیگر در زمینه فلسفه

وجود و یا عدم وجود خدا (2): نقدی بر "خدا ساخته ذهن انسان" - نگاشته شده در پنجشنبه ۲۲ دی ۸۴ به قلم:: لرد کاوی
وجود و يا عدم وجود خدا (1): خدا، ساخته ذهن انسان! - نگاشته شده در جمعه ۹ دی ۸۴ به قلم:: لرد کاوی
کوژيتو در شبکه (۲) - نگاشته شده در چهارشنبه ۴ آبان ۸۴ به قلم:: نيما قديمى

برای دیدن همه نوشته های فانوس در این زمینه آرشیو فلسفه را ببینید.

نظرات شما:

لرد کاوی جان
لطفا لینک را اصلاح کنید.یک "i"باید به آخر gazookاضافه کنید
ممنونم.

نوشته شده توسط : نی لبک در روز ۲۷ بهمن ۱۳۸۴، ۶:۰۵ بعدازظهر

ممنون از تذكرتان اصلاح كردم!

نوشته شده توسط : آليوس در روز ۲۷ بهمن ۱۳۸۴، ۷:۵۰ بعدازظهر

با سپاس از اين همه حسن توجه
انساني بسيار انساني به روز شد.
شاد باشيد و دير بمانيد

نوشته شده توسط : احسان در روز ۲ اسفند ۱۳۸۴، ۰:۲۸ صبح

Remember personal info?