<چند كلمه در مورد صنايع موشكي ايران یکشنبه ۲۰ فروردین ۸۵

با آزمايش موشك رادارگريز فجر 3 و اژدر حوت در مانور نيروي در يايي سپاه در آب‌هاي جنوبي ايران با نام پيامبر اعظم (ص)، اين سؤال بار ديگر در ذهن بسياري مطرح شد كه به راستي توان موشكي ايران از نظر تكنيكي در چه سطحي است؟

واقعيت اين است كه در سال‌هاي گذشته وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح سرمايه‌گذاري خوبي روي ساخت تجهيزات نظامي كرده است و با تزريق سرمايه و نيز كم كردن مقررات دست و پا گير و باز گذاشتن دست نيروهاي مخلص داخل سيستم موفق به جذب تعداد قابل توجهي از متخصصين باسواد و جوان داخلي كه از ايران مهاجرت نكرده‌اند شده است. منظور من از تاكيد روي كلمه‌ي جوان، يادآوري اين نكته است كه در كارهاي پژوهشي، علاوه بر نيروهاي مجرب و مدير كه ممكن است تا حدودي مسن باشند، نيروهاي جوان بين بيست تا حداكثر چهل سال هستند كه كار اصلي پروژه را جلو مي‌برند و به اين ترتيب استفاده از نيروهاي در اين سن براي موفقيت پژوهش بسيار اهميت دارد.

استفاده از اين نيروها به همراه مديريت پروژه‌ي قوي مي‌تواند هر مشكلي را در راه رسيدن به تكنولوژي روز دنيا از سر بردارد. اما مشكلاتي وجود دارد كه در نظر نگرفتن آن‌ها ممكن است باعث شود اشتباهات فاحشي در تخمين توان نظامي ايران به وجود بيايد.

اول اين كه تكنولوژي روز دنيا در بخش نظامي مشخص نيست. به عبارت ديگر نتايج و كيفيت پژوهش‌هاي نظامي روز دنيا كه در پيش‌رفته‌ترين آزمايشگاه‌ها انجام مي‌شود جز، سري‌ترين اطلاعات محسوب مي‌شود و به اين خاطر در به‌ترين حالت جمله‌اي كه در مورد اين تكنولوژي مي‌توان گفت اين است كه ما نمي‌دانيم پيش‌رفته‌ترين سلاح‌هاي دنيا چه مشخصاتي دارند.

دوم اين كه در برابر همين سلاح‌هايي كه مي‌شناسيم و در آخرين جنگ‌هاي دنيا (مثلا عراق) به كار برده شده است نيز عقب‌ماندگي زيادي داريم. به عبارت ديگر ما تازه شروع كرده‌ايم و دنيا مدت‌هاست كه در اين مسير با تمام سرعت حركت مي‌كند.

سوم اين كه آن چه ما به آن دست مي‌يابيم، با توجه به اين كه منابع تهيه‌ي قطعه و تكنولوژي ما تقريبا مشخص است، براي دشمنان ما چيز ناشناخته‌ي زيادي ندارد و بدون شك در بسياري موارد سلاح‌هاي مقابله‌كننده با آن وجود دارد. تجربه‌ي فعلي نيروهاي نظامي ايران كه به نحوي با نيروهاي آمريكايي حاضر در منطقه تعامل غيرمستقيم دارند (و يا نيروهاي آمريكايي با آن‌ها تعامل دارند) اين موضوع را تاييد مي‌كند.

اما در هر صورت بيان اين موضوع كه اين تكنولوژي به كل مربوط به چين و كره‌ي شمالي است و ما از خودمان چيزي نداريم نيز اشتباه محض و بي‌انصافي بزرگي است. كارهايي كه در حال انجام است در دراز مدت ايران را داراي قدرت نظامي قابل ملاحظه‌اي خواهد كرد و قدرت چانه‌زني ايران را در مذاكرات بالا خواهد برد. اما اميدوارم اين قدرت ما را دچار اين تخمين اشتباه نسازد كه مي‌توانيم در برابر آمريكا با استفاده از اين سلاح‌ها بايستيم. من فكر مي‌كنم كه اين تفكر اشتباه پشت سر اين تكنولوژي نوپا هم‌چنان وجود دارد.

نكته‌ي كوچكي كه در انتها يادآور مي‌شوم نام گذاري اين موشك‌هاست. استفاده از نام‌هايي مانند حوت كه يك كلمه‌ي عربي ساده است و حتي هيچ بار مذهبي هم ندارد (مگر اين كه قرار باشد حضرت يونس (ع) را حمل كند) اشتباه بزرگي است. به اقتداري كه كلمه‌ي اژدر دارد در برابر كلمه‌ي بي‌مايه‌اي مانند حوت توجه كنيد. اين يعني هنوز در رده‌هاي بالاي مديريتي نياز به اصلاحات فراواني داريم.پرنده در قفس :: April 09, 2006 :: سیاست

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/1442

مطالب دیگر در زمینه سیاست

همه ما لایق "فردا" هستیم! - نگاشته شده در جمعه ۳ تیر ۸۴ به قلم:: سحر حکمت
مراسم پوززنی - نگاشته شده در چهارشنبه ۱ تیر ۸۴ به قلم:: عباس معروفی
پراکنده‌گويى در مورد انتخابات - نگاشته شده در چهارشنبه ۱ تیر ۸۴ به قلم:: نيما قديمى

برای دیدن همه نوشته های فانوس در این زمینه آرشیو سیاست را ببینید.

نظرات شما:

as some one who has extensive access to military materials here and there, I'd say that their missiles ARE all made in Russia, China and North Korea

نوشته شده توسط : Winston در روز ۲۵ فروردین ۱۳۸۵، ۹:۰۱ صبح

تمام پيش فرضهاي شما درست ! اما يك سوال چرا از اين سيستم پزوهش تحقيق توليد نيروي جوان و مدير پروزه خبره و... وزارت دفاع براي حل مشكلات هواپيماهاي نظامي و غير نظامي خودش استفاده نمي كند تا اين همه سقوط هوايي نداشته باشيم كلي از سقوط هاي اخير مربوط به هواپيماهاي وزارت دفاع بوده !!

نوشته شده توسط : نهيب سكوت در روز ۲۵ فروردین ۱۳۸۵، ۴:۵۳ بعدازظهر

Remember personal info?