<ایدز و بمب اتم شنبه ۲۶ فروردین ۸۵

در گزارش سالیانه‌ی سازمان به‌داشت جهانی آمده است که زیمبابوه پایین‌ترین میانگین سنی را در دنیا دارد. این میانگین به طرز باور نکردنی کم است. هر مرد در این کشور به طور متوسط 34 سال عمر می‌کند و هر زن اهل زیمبابوه به طور متوسط در 30 سالگی می‌میرد.

اگر یک زوج اهل زیمبابوه در 22 سالگی ازدواج کنند می‌توانند امیدوار باشند که 8 سال با هم زندگی کنند، قبل از این که به عزا بنشینند. این یک فاجعه است که دلیل اصلی آن ایدز است. آفریقا در مراحل انتهایی اپیدمی ایدز به سر می‌برد. در حالی که میزان ابتلا به ایدز در اروپا و آمریکا رشد منفی دارد، در آفریقا مهم‌ترین دلیل ابتلا دیگر تماس جنسی نیست. شاید مراحل اولیه‌ در جاهایی مثل ایران (دست‌کم تا چند سال پیش) از راه تزریق مواد مخدر باشد، مرحله‌ی بعدی شیوع ایدز از راه تماس جنسی است. اما آفریقا این دو مرحله را پشت سر گذاشته و حالا مهم‌ترین راه ابتلا از طریق مادر به فرزند است. بیش‌تر کودکان اهل زیمبابوه وقتی به دنیا می‌آیند ایدز دارند. این یعنی جامعه‌ای که در ایدز غرق شده است.

اصولا آفریقا قاره‌ی فراموش‌شده است. همین چند سال پیش در روآندا در کم‌تر از یک سال هشت‌صد هزار نفر در جنگ‌های داخلی کشته شدند و تمام دنیا داشت یوگسلاوی و جنگ بوسنی را نشان می‌داد. در حالی که حتی یک خبر درست و حسابی هم از روآندا پخش نمی‌شد. دنیا مهم‌ترین کاری که برای آفریقا انجام داده است، این بوده که صبر کند در اریتره و اتیوپی قحطی بیاید، بعد برود بین مردمی که دارند می‌میرند غذا پخش کنند که کم‌تر بمیرند. در حالی که با همان سرمایه می‌شد کاری کرد که اصلا قحطی نیاید.

در هر صورت این میلیون‌ها نفری که در آفریقا دارند سالانه می‌میرند، جرمشان این است که یهودی نیستند. جرمشان این است که حتی اگر زیر پای‌شان نفت و طلا هست، بالای سرشان چند تا آدم حسابی نیست. جرمشان این است که تمام منابع‌شان را به راحتی می‌برند و برای آن‌ها که می‌برند به‌تر است که همه ایدز داشته باشند و سرشان به همین گرم باشند. جرمشان این است که CNN و رویترز و فاکس نیوز هیچ منافعی در آن‌جا ندارند که نیاز به بوق و کرنا داشته باشد. و به خدا به خدا به خدا اصلا فکر نکنید جرمشان این است که سیاه‌اند. آخر قرن بیست‌ویکم که قرن تبعیض نژادی نیست. سیاه‌ها آزادند که هر جور دلشان می‌خواهند با هم رابطه‌ی جنسی داشته باشند. سیاه‌ها حق دارند که کاندوم نداشته باشند. سیاه‌ها حق دارند که به هم به راحتی تجاوز کنند. سیاه‌ها حق دارند که دسته دسته بمیرند. سیاه‌ها حق دارند که تا خرخره در ایدز فرو روند.

حالا دنیا برایش خیلی مهم است که ایران سلاح اتمی نداشته باشد. اصلا داشته باشد! مگر چه می‌شود؟ آیا جان آدم‌ها مهم است؟ آیا جان سیاه‌ها مهم نیست؟

و نکته‌ی دیگر که بیش‌تر یک زنگ خطر است و این که قرن حاضر قرن آسیاست. منظورم از نظر ابتلا به ایدز است. حالا سرعت رشد ایدز در آسیا از همه جا بیش‌تر است که در آفریقا به اشباع رسیده است و در آمریکا و اروپا منفی شده است. این طور که حالا پیش می‌رود باید منتظر تولد آفریقای دیگری بود. مگر این که مواظب باشیم. چند خبر در روز در ایرنا و ایسنا و CNN و BBC در مورد ایدز می‌شنوید و چند خبر در مورد فعالیت‌های هسته‌ای؟ به راستی کدام مهم‌تر است؟پرنده در قفس :: April 15, 2006 :: سیاست

نشانی دنبالک (Trackback) برای این مطلب:
http://www.fanusian.COM/cgi-bin/mt/mt-tb.cgi/1443

مطالب دیگر در زمینه سیاست

همه ما لایق "فردا" هستیم! - نگاشته شده در جمعه ۳ تیر ۸۴ به قلم:: سحر حکمت
مراسم پوززنی - نگاشته شده در چهارشنبه ۱ تیر ۸۴ به قلم:: عباس معروفی
پراکنده‌گويى در مورد انتخابات - نگاشته شده در چهارشنبه ۱ تیر ۸۴ به قلم:: نيما قديمى

برای دیدن همه نوشته های فانوس در این زمینه آرشیو سیاست را ببینید.

نظرات شما:

به این مطلب در سایت بلاگنیوز لینک داداه شد:

http://blognews.ir/index.php?subaction=showfull&id=1145193128&archive=&start_from=&ucat=29&

نوشته شده توسط : Lord Kavi در روز ۲۷ فروردین ۱۳۸۵، ۵:۴۳ بعدازظهر

Remember personal info?